Az elmúlt évek tapasztalatai miatt szeretnék egy fontos dolgot tisztázni kedves leendő tanulóimmal. Sokan megkerestek, hogy készítsem fel őket ilyen-olyan szintű angol nyelvvizsgára, és csak az elbeszélgetés során derült ki, hogy bizony még nagyon sokat kellett tanulni a kívánt szintű sikeres angol nyelvvizsga eléréséig. Természetesen nem várhatjuk el mindenkitől, hogy tökéletesen tisztában legyen a vizsgakövetelményekkel, vagy saját képességeivel, de egy dolgot azért szeretnék most megemlíteni, megkönnyítendő döntésüket:
Miben különbözik egy nyelvvizsga felkészítés a nyelvoktatástól?
Már a kérdésben benne van a válasz. A nyelvvizsga felkészítés elvileg már nem a nyelvoktatásról szól, hanem alapvetően kemény "edzés", az adott vizsga feladattípusainak gyakorlása a megfelelő szinten és intenzitással. Ezért nagyon fontos, hogy aki nyelvvizsgára készül, már legyen birtokában az adott vizsgán megkövetelt legalapvetőbb nyelvtani, nyelvhasználati és egyéb alapismereteknek. A nyelvvizsga felkészülésen - a természetesen nem létező - ideális esetben szinte csak a típusfeladatok, mint pl. a nyelvtani tesztek, Cloze-tesztek, esszé- és levélírási feladatok, olvasott és hallott szövegértési feladatok gyakorlására kell koncentrálni. Természetesen a nyelvvizsga felkészítés alkalmával is lehet ismételni és kisebb nyelvtani hibákat kijavítani, de el sem hinnénk, hány pont vész el egy-egy nyelvvizsga során a nem megfelelő mértékű gyakorlat miatt egy-egy vizsgatípus esetén, pedig a vizsgázó tudásszintje jó lenne. Ha hisszük, ha nem, a szóbeli képességekre is nagy-nagy, sőt rendkívül fontos hatással van a nyelvtan, a szóhasználat, a nyelvhasználat. A szóbeli nem csak kiejtésből és szókincsből áll. Nem is beszélve arról a sok tehetséges nyelvtanulóról, aki hosszas és fáradtságos tanulás után kiválóan érti a nyelvtani összefüggéseket, sokat nézett filmeket, vagy hallgatott dalszövegeket, de ha össze kell hozni egy ötperces társalgást, bizony vért izzad. Ezekben az esetekben valóban nem szükséges a nyelvtanfolyamok 40-60-80 órás moduljait végigülni és megvenni a méregdrága felkészítési anyagot, hanem elég egy rövidebb, célirányosan feltérképezett, hiánypótló-gyakoroltató időszak. Természetesen ez egy optimális helyzet, ahol - ismétlem - már megvan egy jól megalapozott nyelvtudás, csak a gyakorlat és egy-két kisebb nyelvhasználati, nyelvtani hiányosság van. Akkor lássuk, mire lehet számítani!
Nyelvvizsga felkészítés
-
Közép- és felsőfokú nyelvvizsgákra készítek fel bátor jelentkezőket. Jártas vagyok az Origó, Pannon, Telc, ECL és a BME vizsgarendszerekben, akinek pedig mond valamit, annak hozzáteszem a STANAG és az ARMA nyelvvizsgákat is. Ezek közül négyből vizsgákkal is rendelkezem (közép- és felsőfokú egyaránt), tehát nem csak elméletben és az Internetről ismerem ezeket a vizsgákat. Nem tehetek róla, ha van egy kis pénzem, rögtön nyelvvizsgára költöm...
-
Természetesen itt is célszerű egy szintfelmérővel indítani a felkészülést, nem (csak) azért, hogy ebből megjósolhassuk a várható kimenetet, hanem hogy felmérjük a kényes nyelvtani és készségbeli hiányosságokat. Mindenkinek van "vizsgamumusa", legyen az jelzői mellékmondat, függő beszéd, vagy képleírás, hallott szövegértés... Szerintem sokaknak ismerős ez a téma.
-
A nyelvvizsga felkészítés során a "Train hard - die hard" elvet követem, ami azt jelenti, hogy intenzíven és következetesen nehéz, vizsgaszerű feladatok elé állítom a jelentkezőt, majd szigorú ellenőrzést tartok a feladatmegoldásokban. Különösen igaz ez a beszédhelyzetekre, ahol előszeretettel irtom a tankönyvszagú kényszermegoldásokat. Ennyivel is könnyebb és színvonalasabb lesz a vizsgateljesítmény.
-
Az előző ponthoz kapcsolódik, hogy a szóbeli vizsgákra készülés során igyekszem a vizsgázót kizökkenteni a kényszeredetten unalmas és egysíkú párbeszédek világából. Törekszem arra, hogy ne csak azt tanulja meg, amit tudni kell az adott szinten, hanem a szóbeli vizsgája legyen szórakoztató a vizsgáztató számára is. Mivel számos nyelvvizsgát végigcsináltam vizsgázóként - természetesen különböző nyelvvizsgákról van szó - , pontosan tudom, hogy a vizsgáztatók mennyire örülnek egy kivételesen stílusos, esetenként számukra is szórakoztató szófordulatnak, véleménynek, az adott nyelven elhangzó és jól megfogalmazott egyedi gondolatnak. Mikor már aznap a tizenkettedik vizsgázótól hallják ugyanazt a társalgási fordulatot, bizony nagyon szívesen honorálják egy-két extra ponttal a színvonalat. Én meg is értem őket...
-
A felkészítés során figyelmet fordítok a szellemi állóképesség és a rövidtávú memória angol nyelven történő fejlesztésére is. Ezen meghökkent már egy-két ember, de hamar szembesülhetünk ezek hiányosságaival egy nyelvvizsgán... A hallott szövegértés, fordítási feladatok, de még az olvasott szövegértési feladatok megoldásában is jelentős szerepet játszanak. Gondoljunk bele egy négyórás felsőfokú nyelvvizsgába... A Snickers meg a Mars szelet nem csodaszer, oda bizony kell állóképesség is. Nem beszélve a mindennapi élet kihívásairól, végzett és gyakorlott tolmácsként tudnék erről mesélni (szoktam is).
-
A nyelvoktatáshoz hasonlóan itt is lehetőség nyílik
online gyakorlóoldalam használatára, szükség esetén realisztikus írásbeli vizsgafeladatokkal is. Vizsgatípustól függő feladattípusok, mint pl. mondatátalakítás, nyelvtani és lexikai feleletválasztós, igaz-hamis és Cloze tesztek, olvasott és hallott szövegértési feladatok, stb. közül válogathat a vizsgázó. A feladatok megoldhatók lassan, utánaolvasgatva az adott témáknak, vagy vizsgaszerűen, időre. Minden esetben azonnali pontozást és e-mail visszajelzést ad a rendszer, amit én is látok otthon; a problematikus részeket azonnal tudom javítani és következő alkalommal már át is tudjuk beszélni.
A nyelvvizsga felkészítéssel kapcsolatos egyéb kérdésekre találhat válaszokat a
Gyakori kérdések oldalon, de szívesen válaszolok személyesen is a honlapomon található elérhetőségeken keresztül.
A nyelvoktatás
- A nyelvoktatás a nyelvvizsga felkészítéssel ellentétben nem olyan sietős tempóban történik. Itt nem a vizsgára való mentális felkészülés a cél, hanem a tudás, a nélkülözhetetlen alapismeretek és alapkészségek megértése, elsajátítása és gyakorlása. Ez bizony több időt vesz igénybe mivel nem kevés témakör, készség van, amire oda kell figyelni.
- Itt is érvényesül a "train hard - die hard" elmélet, de itt nyilvánvalóan más a cél is, meg a feladatok nehézségi fokozata is. Az intenzitás nem olyan erős, mint egy nyelvvizsga felkészítésen, hogy legyen ideje az anyagnak leülepednie. A nehézségi fokozatokat is nagyobb távközökkel állítom be, hogy az ilyenkor még fontosabb sikerélmény sem maradjon el - ezt mindannyian tudjuk, mennyire fontos.
- Jó nyelvtanárként igyekszem mindkettőnk dolgát megkönnyíteni a későbbiekre nézve: A nyelvoktatás során - természetesen a fokozatosság elvének betartásával - figyelmet fordítok a vizsgaszerűségre is. Ezzel a nyelvvizsga-felkészítésben megkönnyítem a magam dolgát is, és a nyelvvizsgázni szándékozónak is időt, pénzt, energiát takaríthatunk meg.
A nyelvoktatással kapcsolatos egyéb kérdésekre találhat válaszokat a
Gyakori kérdések oldalon, de szívesen válaszolok személyesen is az oldalamon található elérhetőségeken keresztül.